Gégényi Református Egyházközség
4517 Gégény, Ady Endre u. 17.
06-45-463-007
Köszöntés és bemutatkozás
Szeretettel köszöntöm a gégényi református gyülekezet nevében. Koncz Zsolt református lelkipásztor vagyok, aki 2010 novemberétől teljesítek szolgálatot az egyházközségben feleségemmel, Koncz-Vágási Katalinnal együtt.
Kérem, ismerkedjen meg gyülekezetünk múltjával és jelenével.
A Gégényi Református Egyházközség története
A reformáció legrégebbi nyoma Gégényben az 1597-ből származó díjlevél, mely már rendes gyülekezetről tájékoztat, prédikátorral az élén. A reformátori tanítás vagy Sárospatakról, Sztárai Mihály és Kopácsi Miklós, vagy Sátoraljaújhelyről, SzilvásiMihály által terjedhetett el, méghozzá a kereskedelem révén. Bárhonnan is érkezett, a község minden lakosát áthatotta, s mindenki kálvinista lett. Később is csak a beköltözöttek voltak más vallásúak.
A kuruc korszak és az ellenreformáció is érintetlenül hagyta a községet, mert nem esett útjába a felvonuló csapatoknak, távol volt a katolikus központoktól, és a környék földesurai is mind hitbuzgó kálvinisák voltak. Ilyen volt Nyakas Miklós, a község földesura, de a Lónyaiak Pátrohán, vagy a Vayak is Berkeszen. Az üldözések alatt a gégényi anyaszentegyház fejlődni tudott, s a hívek rendszeres segélyben részesítették a pataki, debreceni sőt még a pápai kollágiumot is. A legjelentősebb változás a gyülezet életében a 20. század elejére tehető, amikor is új templom épült Vas Mihály lelkipásztorsága alatt. A II. világháború szörnyű károkat okozott a templom és az iskola épületében, s a gyülekezet anyagilag és lelkileg is siralmas állapotba került. E nehéz időszak lelkipásztora volt Berencsi Géza, aki közel fél évszázadon keresztül szolgált a gyülekezetben.
A templom története
A falu középkori temploma az északkeleti határban lévő „Templomhegy”-nek nevezett őshalmon állt. 1344-ben „Bel Gégényben” a Szent Kereszt tiszteletére szentelt egyház állott. Később Külgégényben épült templom, Szent Márton tiszteletére; ekkor már a másik templom nem állhatott. Ezt a templomot a XVI. században a reformációhoz csatlakozó falu tovább használja. Magáról a templom építéséről nincs adat, de az biztos, hogy sem tornya, sem harangja nem volt. A kis kápolna keleti végét 1806-ban kibontották, és nyugati részével egyenlő szélességűre bővitették. A templomot bezsindelyezték, a mennyezetet bevakolták, és a férfiak számára új padokat készítettek. 1827-ben a nők roskadozó székeit cserélték ki, és helykímélés miatt keskenyebbeket készítettek. A harangot még 1696-ban öntette e gyülekezet számára Nyakas Miklós Szabolcs vármegye alispánja. A fatalpakra épített toronyszerű harangláb a Bereg megyei Atyában készült.
1903-ban bontották le ezt a templomot, mivel az már mindeképpen kicsinek bizonyult a növekvő gyülekezet számára. Szűk Endre lelkipásztorsága idején jött létre a templomépítési alap, s útódja Vas Mihály idejében érkezett el a rég várt pillanat, amikor új templomba gyülhetett össze Gégény népe az Istent dicsőíteni. Az új templom a szárazmalom helyére, a főutca tengelyébe épült. Falaiba felhasználták a régi templom anyagát is. Tervezője Katona György sárospataki mérnök. A templom észak-déli tengelyben épült, a déli homlokzat előtti torny 30 méter magas, az északi vége a nyolcszög három oldalával záródik. A templom belső terében két karzat, egy nagy szószék, és mintegy 300 ülőhely található. 1903-ban egy 197 kg-os harangot készíttet a gyülekezet Sopronban, Seltenhofer Frigyes műhelyében, Nyakas Miklós emlékére. Szintén 1903-ban készül egy 403 kg-os harang, amelyet később 1917-ben a császári és királyi hatóság elvisz. A második nagyharangot Szlezák László öntötte Budapesten 1922-ben, mely 411 kg-os volt. Az orgona 1910-ben készült el Rieger Otto által. Az templomépítés 90. évfordulójára újította fel a templomot a gyülekezet 1993-1995 között.
"Immánuel" Idősek Nappali Otthona
A Gégényi Református Egyházközség fenntartásában 2010. december 1-jétől működik az "Immánuel" Idősek Nappali Otthona szociális alapszolgáltatásokat biztosító intézmény.
Az idősek klubja elsősorban a saját otthonukban élők részére biztosít lehetőséget a napközbeni tartózkodásra, étkezésre, társas kapcsolatok gyakorlásárara, kézműves foglalkozásokra, a hitélet gyakorlására, testmozgásra, kultúrális programokon való részvételre, valamint az alapvető higiéniai szolgáltatások igénybevételére.
A házi segítségnyújtás a község közigazgatási területén élő azon idős személyeknek biztosít gondoskodást, akik számára önmaguk ellátása már nehézkes, de rendszeres napi segítségnyújtással még képesek az önálló életvitelre.
Intézményünk szociális étkeztetés keretében a napi egyszeri meleg étkezés lehetőségét is biztosítja.
Gyülekezeti alkalmaink:
- Reggeli áhítat: hétfő, kedd, csütörtök és péntek 9:30 - Immánuel Idősek Nappali Otthona
- Bibliaóra: szerda 9:30 - Immánuel Idősek Nappali Otthona
- Istentisztelet: vasárnap 10:30 - Református templom
- Bibliaóra: 1. és 3. vasárnap 18:00 - Immánuel Idősek Nappali Otthona
- Imaközösség: 2. vasárnap 16:30 - Immánuel Idősek Nappali Otthona
- Presbiteri Bibliaóra: 4. vasárnap 18:00 - Immánuel Idősek Nappali Otthona
- Gyermek istentisztelet: vasárnap 9:30 - Immánuel Idősek Nappali Otthona
- Ifjúsági óra: szombat 18:00 - Immánuel Idősek Nappali Otthona